Teniser Kevin Anderson: biografija i sportska karijera

Sadržaj:

Anonim

Kevin Anderson je poznati južnoafrički teniser. Tokom svoje sportske karijere uspeo je da pobedi na brojnim profesionalnim takmičenjima, a 2017. godine je postao Grand Slam finalista.

kevin anderson

Biografija

Kevin Anderson je rođen u maju 1986. godine u Johanesburgu. Počeo je igrati tenis sa šest godina sa svojim mlađim bratom Gregoryjem.

Nekoliko godina kasnije, Kevin se preselio u SAD, gdje ne samo da je igrao tenis sa lokalnim juniorima, već se i školovao. Nakon što je diplomirao na Univerzitetu Illinois, Anderson je odlučio da nastavi karijeru kao profesionalni teniser.

Prvi koraci u tenisu

Sa 18 godina, Kevin Anderson se prvi put pojavio na Futures Series turniru u Gaboroneu (Bocvana). A debi je bio naprosto fenomenalan - južnoafrički teniser je osvojio ovo takmičenje.

Ukupno, teniser Kevin Anderson osvojio je dva turnira u fjučers seriji, a do finala je stigao na još pet. Također ima četiri titule na tvrdoj podlozi u dublu.

2007. Kevin Anderson je po prvi put osvojio Challenger. U septembru onpostao najbolji na tvrdim podlogama New Orleansa.

Početkom naredne godine, Anderson se po prvi put probio na Australian Open Grand Slam turnir, gdje nije mogao proći dalje od prvog kola. Nekoliko mjeseci kasnije stigao je do finala ATP turnira. Ovi uspjesi su mu pomogli da uđe među 100 najboljih tenisera svijeta.

Na rang listi parova, Kevin je također značajno napredovao. Tome su doprinijele pobjede na nekoliko Challengera. Nije propustio Andersona i Olimpijske igre u Pekingu. Ovaj 22-godišnji južnoafrički teniser stigao je do drugog kola u pojedinačnoj konkurenciji, a ispao je u prvom kolu u dublu.

U 2009, sreća se retko smješkala južnoafričkom teniseru. Na svim prestižnim turnirima ispadao je u prvom kolu ili u kvalifikacijama. Jedina utjeha je bio osvojeni "Challenger" u San Remu (Italija). Nije iznenađujuće što je na kraju godine pao na 161 mjesto na ATP rang listi.

kevin anderson tenis

U 2010. godini, učinak Kevina Andersona se značajno poboljšao. Pobijedio je na tvrdim terenima Button Rougea. Na US Openu, Anderson je uspio da se plasira u treću rundu takmičenja. U istoj fazi stao je na ATP turniru u Torontu.

Prve pobjede u profesionalnoj karijeri

2011. je bila prekretnica u karijeri tenisera. U februaru je Kevin Anderson postao najbolji na terenima svog rodnog Johanesburga i po prvi put osvojio ATP turnir. To je doprinijelo njegovom brzom napredovanju na ATP rang listi. Osim toga, ponavlja nastup na US Openu prošle godine, itakođe stiže do četvrtfinala u Majamiju. Anderson je sezonu završio na 32. mjestu na ljestvici najboljih tenisera svijeta.

Sljedeća godina počela je dobro za Kevina. U Australiji je stigao do trećeg kola, a potom ponovio ovo postignuće na terenima Rolan Garosa. Osvojio je i ATP turnir u Delray Beachu (SAD). Međutim, ovi rezultati su ostali najbolji za Andersona te sezone.

Put do svjetske slave

2013. je bila vjerovatno najuspješnija godina za Kevina u njegovoj sportskoj karijeri. Na samom početku sezone stigao je do finala u Sidneju, gde se po prvi put plasirao u četvrtu fazu Australian Opena. U aprilu teniser postaje finalista u Kazablanki (Maroko), au julu ovaj rezultat ponavlja u Atlanti (SAD). Anderson je dobro nastupio na Rolan Garosu, gdje je stigao do četvrte faze. Na terenima Wimbledona izletio je u trećem. Zahvaljujući svom nastupu, Kevin je na kraju sezone ušao među 20 najboljih igrača svijeta.

Nakon prilično neujednačene godine za Andersona 2014. godine, ponovo je naterao teniske stručnjake da pričaju o njemu. Postaje pobjednik ATP turnira u Winston-Salemu (SAD), a potom je uspio proći u četvrtfinale US Opena. Odlična tehnika Kevina Andersona u tenisu dovela ga je do 12. mjesta na svjetskoj rang listi.

Kevin Anderson teniser

U 2017. južnoafrička teniserka, koja je uzela američko državljanstvo, stigla je do finala US Opena, jednog od Grand Slam turnira. Nažalost, ovdje je Anderson izgubio od RafaelaNadal.