Švajcarski teniser Schnyder Patti: biografija, sportska karijera, lični život

Sadržaj:

Patti Schnyder, čija je biografija predstavljena u ovom članku, jedna je od najpoznatijih švicarskih teniserki. Tokom svoje sportske karijere postala je pobjednica mnogih prestižnih turnira.

Prvi uspjesi u velikom sportu

Schnyder Patti je rođena u decembru 1978. godine u Bazelu. Sa 14 godina švajcarski teniser je prvi put učestvovao na ITF turniru. Godine 1994. Patti Schnyder je počela stalno da učestvuje u profesionalnim takmičenjima, čak je i ušla u TOP-100 najboljih tenisera na planeti.

1995. donio je prva ozbiljna dostignuća za sportistu. Dana 14. maja plasirala se u finale ITF turnira u Nitri u Slovačkoj, gdje je samouvjereno savladala Čileanku Barbaru Castro u tri seta. Nedelju dana kasnije, Schnider Patti je postao pobednik sličnog takmičenja u Prešovu. Ovoga puta nije prepustila priliku Čehinji Jani Ondrousovei (6:0, 6:1).

biografija Patty Schnider

Mesec dana kasnije, na svom rodnom tlu Švajcarske, teniserka je osvojila sledeći ITF turnir u Coureli, au septembru je stigla do finala u Atini. Iste godine, Schnyder je debitirala u Cirihu na takmičenjima pod okriljem WTA. Uspješni nastupi omogućili su joj da završi sezonu na 152 mjestu u rejtingu.

BGodine 1996. Patti Schnider, kojoj je tenis postao ne samo hobi, već i način da se zaradi mnogo novca, nastavila je aktivno da se takmiči na međunarodnim takmičenjima. Uspjela je da se plasira u finale ITF turnira u španskoj Mursiji u aprilu. U septembru je ovaj rezultat ponovila u Bratislavi. Nedelju dana kasnije, prvi put u karijeri, atletičarka je stigla do finala WTA turnira u Karlovim Varima (Češka Republika), gde je izgubila u tri seta od Belgijanke Ruksandre Dragomir.

Iste godine, Schnyder Patti je postala učesnica Olimpijskih igara u Atlanti, gdje je završila svoje nastupe u prvom kolu. Takođe je debitovala na grend slemu. Na Australian Openu 18-godišnja atletičarka nije uspjela da se kvalifikuje, ali je uspjela da se probije u glavni žrijeb takmičenja u Londonu i Parizu. Schnyderov najviši rang 1996. bio je 58. u singlu.

Pridruživanje svjetskoj teniskoj eliti

1997. godine, na terenima Australian Opena, Patty Schnyder je napravila malu senzaciju kada je uspjela da se probije u četvrtu rundu takmičenja. Uz to je u uvodnom meču savladala osmog nosioca Ivu Majorli. Uspješno nastupajući na raznim turnirima, teniser se do kraja sezone popeo na 26. mjesto na svjetskoj rang listi.

Patty Schnider tenis

Sljedeća godina bila je jedna od najuspješnijih u cijeloj Schnyderovoj karijeri. Sezonu je počela pobedom na WTA turniru u australskom Hobartu, a mesec dana kasnije u finalu sličnih takmičenja u Hanoveru savladala je Čehinju Jan Novotnu u tri seta. U maju, Patti nije imala premca na zemljanim terenima Madrida, i ujul - Austrijanka Maria-Linkowitz i italijanski Palermo.

Nastupi u dublu nisu bili ništa manje uspješni. U duetu sa Austrijankom Barbarom Schett, Schnider je osvojila WTA turnir u Hamburgu, a stigla je i do finala u Palermu i na ostrvu Amelia.

Ne bez uspjeha na Grand Slam turnirima. Na terenima Rolland Garrosa i US Opena, Patti Schnyder je stigla do četvrtfinala. Time je dobila pravo da učestvuje na grend slem kupu. Na ovom turniru je u polufinalu pobijedila tadašnju teniserku svijeta Martinu Hingis, ali je u odlučujućem meču izgubila od slavne Venus Williams.

U avgustu 1998. godine, atletičarka je zauzela rekord za svoje 11. mesto na svetskoj rang listi u singlu, kao i 29 u parovima.

Nakon briljantne sezone u karijeri švajcarskog tenisera došla je recesija. U naredne tri godine, Schnyder je osvojila dva WTA turnira u Gold Coastu (Australija) i Pattayi (Tajland), a također je nekoliko puta stigla do finala iu singlu i u dublu. Na Grand Slam turnirima, Patty nikada nije uspjela proći četvrto kolo.

Povratak zvijezde

Počevši od 2002. godine, Schneider Patti je počela da vraća svoj status svjetske sportske zvijezde. Osvojivši finale super turnira u Čarlstonu i WTA turnira u Cirihu, Švajcarci su ponovo uspeli da se probiju u Top 20.

Patty Schnider dostignuća

Dolazeći polako u formu, Schnyder se ponovo glasno deklarirala 2005. godine. Osvojila je dva WTA turnira i stigla do finala na još tri. Ove sezone Patti po prvi put u karijeriušao u Top 10 na 7.

Sljedeće godine, Schnyder nije uspjela osvojiti niti jedan prestižni turnir, ali joj je konstantan ulazak u finale i polufinale omogućio da zadrži mjesto među deset najboljih teniserki na planeti

Kraj igračke karijere

Posle dve briljantne sezone, Patty Schnyder je nastavila redovno da ulazi u finale turnira, ali to se sve ređe dešavalo. Na grend slem turnirima nikada nije uspjela proći dalje od četvrtog kola u singlu, a dalje od četvrtfinala u dublu.

2010. godine, Schnyder je počeo da se bavi povredama: prvo je došlo do problema sa stopalima, a potom i sa Ahilovom tetivom. U maju 2011. Patti je odlučila da prekine svoju igračku karijeru.

Četiri godine kasnije, Schnyder se vratio na ITF turnire, uspevši da ih osvoji dva puta u dve sezone.

Nastupi za reprezentaciju Švicarske

patty schnider

18-godišnja Patty Schnyder, čija su dostignuća u to vrijeme govorila umjesto nje, prvi put je pozvana da brani čast svoje zemlje u Fed kupu 1996. godine. Sa šest pobjeda u sedam mečeva pomogla je da se Švicarska podigne u drugu Svjetsku grupu.

Godinu dana kasnije, zajedno sa Martinom Hingis, Schnyder je u odlučujućem meču savladao slovački duet Gabshudova-Zrubakova, a potom je učestvovao i u porazu argentinskog tima. Ovo je omogućilo švicarskom timu da uđe u elitnu diviziju.

1998. godine, Schnyder i Hingis su napravili malo čudo svojim pobjedama u Fed kupu, dovodeći svoj tim u finale, gdje su izgubili od Španije.