John Higgins: biografija, činjenice iz života, fotografije

Sadržaj:

Anonim

Jedan od najsjajnijih i najpoznatijih predstavnika snukera je John Higgins. Biografija igrača počela je u gradiću Wishaw, gdje je rođen 18. maja 1975. godine. Škot je dobio međunarodnu licencu i postao profesionalni igrač 1992.

Zajedno sa još jednim, ništa manje eminentnim Britancem Ronniejem O'Sullivanom, ušao je u svjetsku elitu snukera, svojevrsne igre bilijara. Prvi trijumf dogodio se 1994. godine, kada je u finalu savladao Davea Harolda. Od tog trenutka, njegova karijera se počela ubrzano razvijati.

Karijera škotskog "čarobnjaka"

Prve dvije sezone u karijeri, John je proveo prilično skromno. Najavio se na Grand Pri turniru, gdje je senzacionalno osvojio prvo mjesto. Slavni igrač nije stao na tome i već u narednoj sezoni osvojio je dvije titule British Opena i International Opena. Ova dostignuća omogućila su Škotu da zauzme 11. mjesto na ljestvici svjetskih snuker igrača.

john higgins

U sezoni 1995-1996, John Higgins je nastavio da pokazuje izvanrednu igru. Njegova kolekcija trofeja dopunjena je još nekoliko naslova: German Open,International Open. Postao je četvrtfinalista svjetskog turnira i samouvjereno se smjestio na drugu liniju rejtinga.

Sezona 1997/98 bila je najuspješnija u karijeri Škota. Higgins je bio finalista na 8 rangiranih turnira. Sada je bilo samo svjetsko prvenstvo, na kojem se nije proslavio velikim uspjesima. Sretan splet okolnosti mogao bi igrača dovesti do njegovanog sna. Da bi to uradio, Stephen Hendry je morao da izgubi u prvoj rundi takmičenja, a Džon da dobije željeni trofej. Na kraju se izborio sa ovim zadatkom i zauzeo prvo mjesto na rang listi.

Uspinje se visoko i brzo pada

U sezoni 1998/99, John Higgins nije uspio odbraniti titulu. Međutim, igrač je ostao na prvom mjestu zahvaljujući pobjedama na nekoliko velikih takmičenja: Masters, China International, UK Snooker Championship.

Sljedeća sezona nije bila ništa manje uspješna u majstorovoj karijeri. Na jednom od turnira postigao je najviše poena po utakmici. Prvi put je na Kupu nacija zabilježen maksimalni brejk od 147 poena, a potom i na Irish Masters takmičenju. Higgins je osvojio još nekoliko trofejnih nagrada na Welsh Openu i Grand Prixu.

U sezoni 2000/01, John je počeo opadati. U početku je sve išlo kako treba, a on je u finalu britanskog prvenstva savladao eminentnog Marka Vilijamsa. Međutim, na Grand Prixu je prestao da učestvuje zbog venčanja. U takmičenju Nations Cupa izgubio je od Ronnieja O'Sullivana i pao na treće mjesto na svjetskoj rang listi.

Uprkos lošim performansama u naredne dvije sezone, John Higgins je uspio da ostane među prvih petigrači snukera.

Visoki nivo vještine - prva linija na rang listi

U 2005/06, Škot je povratio svoju odličnu formu. Na Grand Prix turniru izvojevao je ubjedljivu pobjedu nad vječitim rivalom Ronniejem O'Sullivanom. Istovremeno, Džon je postavio nekoliko rekorda: 4 stote serije i 494 postignuta poena.

igrač snukera John Higgins

Britansko prvenstvo je bilo manje uspješno za Higginsa. Izgubio je u 1/8 finala od svog protivnika Kena Dohertyja, ali je osvojio turnir na Wembleyu. U takmičenju Kupa M alte, igrač stiže do finala, ali je poražen.

Na Welsh Open turniru, iskusni majstor gubi u 1/8 finala. Takmičenje u China Openu završeno je za Škota konačnim porazom od Marka Williamsa. Bio je jedan od favorita za Svjetsko prvenstvo 2006. godine. Međutim, na opšte iznenađenje mnogih stručnjaka, izgubio je u prvom krugu takmičenja od Marka Selbija. Uprkos ovoj činjenici, snuker igrač John Higgins je uspio da povrati prvo mjesto na rang listi.

Nestabilna igra, frustrirajuće fanove

Ljubitelji škotskog "čarobnjaka" očekivali su od njega iste uspješne nastupe kao i prethodne sezone. Međutim, Džon im nije prijao, već ih je samo razočarao. Ušao je u Trofej Sjeverne Irske gdje je izgubio u osmini finala od jednog Kineza. Nakon toga nije uspio da odbrani šampionsku titulu u Grand Prix takmičenju.

Na britanskom prvenstvu, Higgins je pokazao najvišu klasu i stigao do polufinalne faze. Međutim, izgubio je od budućeg pobjednika PeteraEbdon. Tada je iskusni majstor počeo da odbija. Podbacio je u prvom kolu Welsh Opena i Kupa M alte. Na China Open turniru, Škot je stigao do 1/4 finala, gdje je izgubio od svog protivnika i bliskog kolege Gramm Dotta.

fotografija johna higginsa

Na prestižnom takmičenju u Sheffieldu, John Higgins nije bio favorit. Ipak, uspio je da se rehabilituje pred navijačima i osvoji još jedan trofej.

Svjetska slava - prvi ozbiljni uspjeh

Škot je 1998. godine učestvovao na svjetskom prvenstvu. Došao je do finala prvi put u karijeri i oteo pobjedu mladom i perspektivnom Marku Selbyju. Englez se kvalifikovao i pokazao visoku klasu igre. Međutim, njegov protivnik je pokazao pravu vještinu i volju za pobjedom. Kao rezultat toga, "čarobnjak" je proslavio uspjeh.

Postao je prvi šampion 1998. godine, kada je imao samo 23 godine, ispred dva briljantna igrača po ovom pokazatelju, Williamsa i O'Sullivana. Nakon 9 godina, osvojio je drugi trofej svjetskog prvenstva.

MBE John Higgins

Nosilac počasne titule "Član Reda Britanske imperije" Džon Higins je 2007. godine u svom intervjuu priznao da je ovaj događaj postao jedan od najvažnijih u njegovom životu, nakon rođenja deteta. Sljedeća sezona nije bila ništa manje uspješna za iskusnog igrača. Postao je pobjednik Grand Prix takmičenja i osvojio svoju treću šampionsku titulu. Na rang listi snuker igrača zauzeo je 4. mjesto, a godinu dana kasnije postao je njen lider.

Tužbe o podmićivanju

U aprilu 2010., škotski igrač je prisustvovao poslovnom sastanku sa svojim menadžerom. Uticajni biznismen je predložio da Higgins i Mooney održe seriju snooker mečeva na osnovu ugovora.

U to vrijeme, trostruki nosilac svjetske titule odlučio je prihvatiti primamljivu ponudu i održati fiksnu utakmicu. Kao rezultat toga, John je morao primiti u nekoliko okvira. Ukupan iznos mita bio je oko 400.000 dolara.

Higgins je suspendovan iz takmičenja u snukeru nakon interne istrage. Ipak, iskusni Škot je odlučio da demantuje optužbe, rekavši da u celoj svojoj profesionalnoj karijeri nikada nije namerno promašio.

Prema presudi nezavisnog suda, igraču je izrečena novčana kazna i šestomjesečna suspenzija, a njegovom menadžeru je doživotno zabranjen snooker.

Povratak na igru

Povratak iz suspenzije, John je osvojio nekoliko turnira. Dva od njih su najprestižnija: Britansko prvenstvo i Svjetsko prvenstvo. Škot je nastavio da pokazuje visok nivo igre snukera. Džon Higins, čija je biografija direktan dokaz njegovog talenta, "uspeo" je da pobedi i na ETPC-5. ETPC-6 nije bio tako uspješan za njega. Stigao je do finala, ali je izgubio od budućeg šampiona Michaela Holta.

Britansko prvenstvo Džon je održao na visokom nivou i sastao se u finalu sa Markom Vilijamsom. Tokom susreta igrač je bio inferioran rezultatom 2:7 i 5:9. Međutim, u najtežoj borbi,Higins je uspeo da pobedi. Ova titula je bila treća u njegovoj karijeri.

biografija johna higginsa

Na februarskom Welsh Openu stigao je do finala i dobio još jedan trofej, pobijedivši Stephena Maguirea sa ukupnim rezultatom 9:6. Sljedećeg mjeseca, Škot je također trijumfovao na Hainan Classicu.

Život van snukera

Čak i četverostruki svjetski prvak John Higgins ima pravo na privatnost. 2000. godine stupio je u zvaničan brak sa svojom voljenom Denise. Tokom godina, dobili su troje dece: devojčicu Klaudiju, dečake Olivera i Pirsa. Osim toga, uvijek se trudi da prisustvuje fudbalskim utakmicama svog omiljenog Celtic tima.

četverostruki svjetski prvak John Higgins

2006. godine, nakon što je izgubio finale Kupa M alte, John je izbačen iz aviona zbog ekstremne intoksikacije. Međutim, u pripremama za sledeći turnir i svetsku slavu u Crucibleu, igrač je uspeo da prestane da pije alkohol.

U 2011. Higgins je imao veliku tragediju. Njegov otac je preminuo od raka. Skoro uvijek je pratio sina na svim svjetskim turnirima.

Prvo mjesto na rang listi, pobjeda na britanskom prvenstvu

Na godišnjem britanskom turniru, Škot se u finalu sastao sa Markom Vilijamsom. John Higgins (na slici ispod) je bio odlučan da pobijedi.

U odlučujućem meču, Velšanin je pokazao nizak nivo igre. U polufinalu je pokazao karakter i volju za pobjedom. Međutim, finale je za njega bilo krajnje neuspješno. Ukupan rezultat bio je 9-5 kada je Škot preokrenuo tok i osvojio 22 trofeja u karijeri profesionalnog igrača. On je jedan od velikana koji su osvojili prvenstvo UK više od dva puta.

John Higgins nastavlja da oduševljava svoje fanove talentovanom igrom. Uprkos blagom padu, nastavlja da pokazuje visok nivo veštine. Trenutno se nalazi na 6. liniji svjetske ljestvice. Škotski "čarobnjak" iz Wishawa zauvijek je ušao u historiju popularne igre.