Bokser Yuri Alexandrov: biografija i karijera

Sadržaj:

Aleksandrov Yuri Vasilyevich je izvanredan sovjetski amaterski bokser, zaslužni majstor sporta SSSR-a, koji je postao svjetski prvak sa 18 godina. Do sada to niko osim njega nije mogao u tako mladoj dobi. Među njegovim postignućima su i bronzane, srebrne i zlatne medalje na evropskim i svjetskim prvenstvima.

Biografija sportiste

Jurij Aleksandrov je rođen 13. oktobra 1963. u Sverdlovskoj oblasti (Kamensk-Uralski). U boksersku sekciju u svom rodnom gradu ušao je sa 10 godina. Otišao sam tamo nakon starijeg brata Saše.

Talenat mladog boksera bio je odmah vidljiv, a njegova posvećenost i upornost pomogli su da se postignu izvanredni rezultati.

Poznati bokser Jurij Aleksandrov

Juri je imao sreće sa trenerom. Aleksej Andrejevič Dementjev, počasni trener RSFSR-a i SSSR-a, pomogao je momku ne samo u razvoju boksačkih kvaliteta, već je postao i drugi otac.

Karijera

Jurij Aleksandrov je već sa 16 godina osvojio omladinsko prvenstvo SSSR-a koje je održano u B altiju. Sa 17 godina bio je član muške reprezentacije Sovjetskog Saveza u Montrealu na kupuMira.

Povreda ruke nije dozvolila Yuriju da pobedi. Zauzeo je treće mjesto i postao međunarodni majstor sporta.

Šest mjeseci kasnije, još ne postavši prvak SSSR-a među odraslima, Jurij Aleksandrov je, pobijedivši u finalu Amerikanca Collinsa, postao svjetski prvak..

Legendarni Teofilo Stevenson, kubanski bokser teške kategorije, ušao je u svlačionicu da čestita mladom šampionu na pobedi. I vrativši se u domovinu, Jurij je dobio titulu zaslužnog majstora sporta.

2 mjeseca nakon svjetskog trijumfa, mladi bokser je postao prvak SSSR-a. Jurij je 1983. osvojio Evropsko prvenstvo (u težini do 54 kg), koje je održano u Bugarskoj. Tamo je postao najbolji bokser turnira i dobio počasni Nikiforov-Denisov kup.

Jurij Aleksandrov sa svojim učenikom Abdulom Gadžijevim

Bližile su se Olimpijske igre 1984. u Los Angelesu. Međutim, politika se umiješala, a sovjetskim sportistima je oduzeta prilika da se takmiče za olimpijske medalje.

Kao kompenzaciju, sportisti iz devet socijalističkih zemalja učestvovali su u ljeto 1984. godine na sportskom takmičenju Prijateljstvo-84. Boks se odvijao na Kubi, zajedno sa vaterpolom i odbojkom.

Pobijedivši Kubanca u finalu i srušivši ga, Yuri Alexandrov je osvojio srebro. Politika se ponovo umešala u sport, jer je i sam Fidel Kastro sedeo na tribinama.

Na Olimpijskim igrama u Seulu 1988. godine, Jurija je spriječila povreda zadobijena tokom treninga. Provodeći u to vrijeme 236 borbi, od kojih je samo 9 izgubljeno, bokser je osvojio sve što je mogao.

1989. godine, YuriAleksandrov je neočekivano dobio ponudu da se okuša u profesionalnom boksu, koji se u to vrijeme tek pojavljivao u SSSR-u. Jedan od prvih ušao je u ring Dinamo palate sportova u Moskvi i savladao Amerikanca Tonija Cisnerosa. Međutim, kasnije je pretrpio nekoliko poraza u profesionalnom ringu, a 1992. je napustio sport.

Juri je postao uspješan biznismen. Čim mu se ukazala prilika, ispunio je svoj san. Godine 2001. otvorio je školu boksa za djecu i mlade u Moskvi. Iste godine je pozvan na poziciju potpredsjednika Ruske profesionalne bokserske federacije, gdje je radio do smrti.

Odlazak

Jurij Aleksandrov je preminuo od teškog infarkta miokarda 1. januara 2013. na svojoj vikendici, gdje je ljetovao sa porodicom. Ekipa Hitne pomoći koja je stigla nije uspjela spasiti sportistu - njegovo srce je zauvijek stalo.

na grobu boksera

Njegova rana smrt iznenadila je mnoge. Zaista, u svojim godinama, Jurij se nije žalio na svoje zdravlje. Trenirao je u teretani nekoliko puta sedmično, sparingovao sa studentima, volio je voziti fudbal, igrao tenis i šah.

Imao je i sertifikat za ronjenje - volio je ronjenje.

Jurij Aleksandrov je svoju ljubav prema sportu prenio na svoju porodicu. Najmlađi sin Jurij voli fudbal, srednja ćerka je tenis i već igra na omladinskim međunarodnim turnirima.