Ruski tekvondoista Denisenko Aleksej Aleksejevič: biografija, dostignuća i zanimljive činjenice

Sadržaj:

Denisenko Aleksej je poznati domaći sportista, tekvondoista. Dva puta je osvojio medalju na Ljetnim olimpijskim igrama. Prvak Rusije, višestruki učesnik i pobjednik evropskih i svjetskih prvenstava. Učesnik prvih Evropskih igara u Bakuu, gdje je osvojio bronzanu medalju. Ima titulu zaslužnog majstora sporta Rusije.

Biografija sportiste

denisenko alexey

Denisenko Aleksej je rođen u malom gradu Batajsku, koji se nalazi u Rostovskoj oblasti. Desilo se to 1993.

Denisenka Alekseja je otac doveo u taekwondo sekciju kada je imao samo 8 godina. Upravo je otišao u školu. Tu je junak našeg članka upoznao svog prvog trenera, koji se zvao Alexander Shin.

Otac budućeg šampiona dao je sina ovom sportu, jer je želeo da izgleda kao idoli njegove mladosti - Jackie Chan i Jean-Claude Van Damme.

Denisenko Aleksejev otac počeo se pripremati za sportsku karijeru od prvih godina svog života. Otvrdnjavali su tijelo. Uostalom, u početku je Aleksej bio veoma bolešljivo i slabo dete.

U početku, Aleksej nije bio voljan da ide u sekciju, ali se postepeno uključio. Počeo je da imitiraidoli njegovog oca i sa udvostručenom energijom počeo da vežba tekvondo.

Otac kaže da je Aleksej više puta želio da napusti sport, ali je na kraju odustao od ove ideje. Čak i pored toga što je morao na trening kroz cijeli Don na čamcu. Takvi problemi su se pojavili tokom izgradnje Vorošilovskog mosta u Rostovu. Zbog radova na popravci, javni prevoz nije išao na desnu obalu Dona, na kojoj je trenirao. Tako da sam morao koristiti čamac. I da se vratim kući kasno uveče zadnjim autobusom.

Privatan život

Privatan život u karijeri sportiste tek je nedavno odigrao veliku ulogu. Prije toga se u potpunosti koncentrisao na sport.

Posljednji put, u decembru 2016. godine, oženio se tekvondoistkinjom Anastasijom Baryshnikovom, bronzanom šampionkom Olimpijskih igara u Londonu, trostrukom prvakinjom Evrope, koja je dva puta osvajala bronzane medalje na svjetskim prvenstvima.

Olimpijske igre u Londonu

alexey denisenko taekwondo

Aleksey Denisenko u taekwondou počeo je da pokazuje dobre rezultate već na prvim omladinskim turnirima. Ubrzo su ga primijetili i treneri reprezentacije.

Uspjeh u međunarodnoj areni osigurao mu je učešće na Ljetnim olimpijskim igrama u Londonu 2012. godine. U to vrijeme imao je nepunih 19 godina. Denisenko se takmičio u najlakšoj kategoriji - do 58 kilograma.

Rus je put do pobjede krenuo u pretkolu, jer je bio mlad, potpuno nepoznat sportista sa niskim ličnim rejtingom. ATU prvoj borbi na Olimpijskim igrama, junak našeg članka susreo se s Kostarikancem Heinerom Oviedom. Rus je ubedljivo pobedio 5:2.

U četvrtfinalu, Aleksej Denisenko se suočio sa kineskim atletičarom Wei Zhenyan-om na Olimpijskim igrama. Ovaj put borba se pokazala tvrdoglavom, dugom i još produktivnijom. Denisenko je pobedio 10:7. Najnapetiji je bio polufinalni meč, u kojem je Aleksej u ogorčenoj borbi izgubio od Južnokorejca Lee De Honga rezultatom 6:7. Inače, prestupnik Rusa u finalu je doživio porazan poraz od Španca Huela Gonzaleza 8:17.

Ali Aleksej Denisenko je u meču za treće mesto, u takozvanom repesaž finalu, pobedio Australijanca Safvana Halila sa 3:1. Tako je mladi Rus osvojio svoju prvu olimpijsku medalju. Na Igrama u Londonu, ovo je bila samo jedna od dvije bronzane medalje za ruski tim u tekvondou.

Evropsko prvenstvo u Azerbejdžanu

alexey denisenko taekwondo biografija

Sljedeći veliki međunarodni turnir bilo je Evropsko prvenstvo koje je održano u Bakuu, glavnom gradu Azerbejdžana. Aleksej Denisenko, tekvondo je igrao odlučujuću ulogu u biografiji sportiste u to vreme, izabran je za turnir bez ikakvih problema.

Na takmičenjima se takmičio u težinskoj kategoriji do 68 kilograma. Nakon što je savladao preliminarne runde, atletičar je došao do odlučujuće borbe. U finalu se sastao sa turskim Servetom Tazegulom, ali je izgubio.

U ekipnoj konkurenciji, ruski tim zauzeo je drugo mjesto, osvojivši dvije zlatne, tri srebrne i dvije bronzane medalje. Jačebili su samo Hrvati.

Svjetsko prvenstvo u Rusiji

olimpijada alekseja denisenka

U 2015, Aleksej Denisenko je osvojio pravo da se takmiči na Svetskom prvenstvu. Taekwondo je u biografiji sportiste do tada igrao ključnu ulogu.

Junak našeg članka ponovo se borio u težinskoj kategoriji do 68 kilograma. A u finalnom duelu ponovo se sastao sa Turčinom Servetom Tazegulom. I opet izgubljen.

Uglavnom, ruski tim je nastupio neuspješno na svjetskom prvenstvu, zauzevši tek 12. mjesto. Naš tim nije imao nijednu zlatnu medalju, samo dvije srebrne (od kojih je jednu osvojio Denisenko) i pet bronzanih medalja.

Evropske igre u Bakuu

alexey denisenko finale

U 2015. Alexey Denisenko je učestvovao na sljedećim velikim međunarodnim takmičenjima. Taekwondo je uvršten u program prvih Evropskih igara. Ovo je analog Olimpijskih igara, ali samo za evropske timove. Prvobitno se pretpostavljalo da će se održati samo Ljetne igre, ali sada ima sve više prijedloga za organizaciju Zimskih Evropskih igara. Vrijedi napomenuti da slična takmičenja već dugo postoje i na drugim kontinentima. Na primjer, Pan American, Pan African ili Pan Arab Games.

Na ovim takmičenjima Aleksej Denisenko je startovao od 1/8 finala. Suprotstavila mu se atletičarka iz San Marina Michele Ceccarone. Ruskinja je samouvereno pobedila 19:1. U četvrtfinalu se i junak našeg članka samouvjereno obračunao sa Englezom Martinom Stamperom - 18:6.

Problemi su počeli tek u polufinalu sa domaćinomplatforme, azerbejdžanski Aykhan Tagizade. U teškom meču Denisenko je izgubio 5:7. U borbi za treće mjesto Rus se sastao sa svojim dugogodišnjim rivalom - Turčinom Servetom Tazegulom. Turčin je ovog puta neočekivano izgubio u 1/8 finala od Poljaka Karola Robaka - 9:21.

Borba za treće mjesto bila je uspješna. Denisenko je konačno uspeo da pobedi - 19:16.

U ekipnom plasmanu na Evropskim igrama, Rusi su postali treći, izgubivši od Azerbejdžanaca i Britanaca.

Druga olimpijada

Aleksej Denisenko olimpijada u tekvondou

U 2016. godini, sa 22 godine, Aleksej Denisenko je učestvovao na drugim Olimpijskim igrama. Taekwondo na Olimpijskim igrama je bila relativno mlada, ali već omiljena disciplina.

U svojoj krunskoj težinskoj kategoriji do 68 kilograma Denisenko je ponovo bio jedan od favorita. U 1/8 finala lako se obračunao sa Venecuelancem Edgarom Contrerasom - 12:2. U četvrtfinalu se sastao sa turskim Tazegulom, ali se i ovoga puta pokazao jačim od protivnika, od kojeg je u početku redovno gubio. Rus je pobedio 19:6.

Belgijanac Jaouad Ashab poražen je rezultatom 6:1 u polufinalu. Alexey Denisenko se u finalu sastao sa atletičarom iz Jordana Akhmadom Abagaushom. Koliko god se junak našeg članka opirao, ipak je izgubio 6:10.

Ova srebrna medalja bila je jedina koju su Rusi osvojili na ovim igrama. Ovim rezultatom u ekipnom takmičenju podijelili su deveto mjesto sa Meksikom, Nigerom, Srbijom i Francuskom.

Na putu do šampionata

Sada Alexey Denisenko nastavljanaporno trenirajte da konačno osvojite zlatnu medalju na velikim međunarodnim takmičenjima. Kao što vidite, nikada nije bio tako uspješan.

Trenutno Denisenko živi u svom rodnom gradu - Bataysku. Paralelno sa sportskom karijerom, studira u Naberežnim Čelnima.

Sa suprugom, Denisenko planira nastupiti u tandemu na predstojećim ljetnim olimpijskim igrama u Tokiju 2020.