Lewis Hamilton: karijera svjetskog prvaka

Sadržaj:

Anonim

Lewis Hamilton je poznati britanski vozač trkačkih automobila Formule 1. Sada igra za tim Mercedesa, sa kojim je pilot potpisao ugovor 2013. godine. Lewis nije oženjen. Glasine o romantičnoj vezi između Lewisa Hamiltona i Rihanne često su se pojavljivale u štampi, ali je sam trkač u više navrata izjavljivao da se sa slavnom pjevačicom poznaje dugo vremena, a bili su samo prijatelji.

Početak karijere

Lewis je rođen 1985. Sa 11 godina počeo je da se bavi kartingom, kao i većina vozača Formule 1. 2001. godine učestvovao je u zimskoj seriji Formule Renault. Hamilton je vozio četiri trke i završio 5. ukupno bez osvajanja nijedne medalje.

Lewis Hamilton i Rihanna

Debi i prvenstvo

2007. godine, u svojoj prvoj trci, Hamilton je osvojio bronzu. Svi su bili šokirani debijem Britanca. Ali to je bio samo početak. Na VN Malezije, Lewis Hamilton je postao drugi, a zatim je osvojio srebro u Bahreinu, Španiji i Monaku. Šesta i sedma etapa Formule 1 postale su "zlatne" za pilota. Prvi put je Luis stao na najvišu stepenicu u Kanadi, a drugi put - u SAD. Nadalje, Hamilton je osvojio bronzu u Francuskoj i Velikoj Britaniji. Nakon toga je došlo do neuspjeha -9. mjesto na Velikoj nagradi Evrope. Nakon neuspjeha, Lewis Hamilton je odmah uspio pobijediti - Velika nagrada u Mađarskoj donijela je pilotu treće zlato u karijeri.

Tada, tri etape, Britanac nije mogao pobijediti ni jednom, samo jednom zauzevši drugo mjesto. U Japanu je Lewis Hamilton uspio ponovo pobijediti. 16. Velika nagrada sezone, koja je održana u Kini, bila je katastrofa za sportistu. Pilot nije mogao da završi trku i znatno je sebi otežao borbu za titulu šampiona. U posljednjoj trci sezone, u jednom od krivina, Hamiltonov auto je zastao. Na kraju je završio na sedmom mjestu, što ga je spriječilo da postane prvak F1 u svojoj debitantskoj sezoni.

Lewis Hamilton

Ali Britanac nije morao dugo čekati na titulu. Već sljedeće sezone uspio je osvojiti Formulu 1. Nakon pobjede u Australiji, Lewis je završio 5. u Maleziji, bio je 13. u Bahreinu. Nakon toga se mogao vratiti na postolje. Jahač je zauzeo 3., 2. i 1. mjesto u Španiji, Turskoj i Monaku, respektivno. Nakon što se povukao tokom Velike nagrade u Kanadi i 10. mesta na etapama u Francuskoj, Hamilton je uspeo da osvoji 4 podijuma, od kojih su 2 zlatna, u pet narednih trka. Lewis je svoju posljednju pobjedu ostvario u šampionskoj sezoni u Kini. 98 bodova omogućilo je Britancu da osvoji ukupni plasman.

Drugo i treće prvenstvo

Sljedećih pet sezona nije uspjelo za Lewisa Hamiltona. Sezonu je završio tri puta četvrti i dva puta peti. U samo 5 sezona, trkač je uspio osvojiti 13 pobjeda. U 2014, Hamilton je uspio da povrati titulu u Formuli 1.

Velika nagrada Australije Lewis nije mogao doćido kraja, ali potom ostvario 4 pobjede u nizu. U šestoj etapi, koja se održala u Monaku, Hamilton je postao drugi. U Kanadi nije uspio završiti drugi put u sezoni. Zatim je bila Velika nagrada Austrije, gdje je Luis Hamilton osvojio srebrnu medalju. Još jednu pobjedu ostvarili su u svojoj rodnoj UK, nakon čega su slijedila 3 treća mjesta. U Belgiji je Britanac ponovo napustio stazu, ali je tada uspeo da pobedi u 6 etapa od 7. 384 boda učinilo je Hamiltona dvostrukim šampionom Formule 1.

Lewis Hamilton Grand Prix

Godinu dana kasnije, osvojio je Formulu 1 drugi put zaredom, sa 10 pobeda. Za dvije sezone Britanac samo jednom nije uspio doći do postolja, ako se ne računaju trke u kojima nije završio. Prošle sezone Britanac je osvojio 10 etapa i postao drugi na tabeli. Ove godine Lewis Hamilton je na 2. mjestu nakon 4 etape.