Skijaš Northug Petter: biografija, postignuća i zanimljive činjenice

Sadržaj:

Northug Petter je poznati norveški skijaš. Ima mnogo nagrada i rekorda. Postao je svjetski prvak 13 puta, dva puta osvojio Olimpijske igre. Na svjetskim prvenstvima postao je apsolutni rekorder, nakon što je uspio pobijediti u svih šest disciplina. Postao je i dvostruki pobjednik Svjetskog kupa, dobio je nezvaničnu titulu Kralja skijanja. Dvaput je priznat kao najbolji sportista Norveške. Protivnici ga poznaju po njegovoj jedinstvenoj sposobnosti da ubrza na ciljnoj liniji, do pobjede snažnim trzajem. Posebno uspijeva u stilu klizanja.

biografija skijaša

northug petter

Northug Petter je rođen 1986. Rođen je u norveškom gradu Musvik u provinciji Nur-Trendelag. Karijeru je započeo u profesionalnom sportu učešćem na kontinentalnim takmičenjima. Konkretno, postigao je određene uspjehe na skandinavskim utrkama, probijajući se do postolja sedam puta. Najuspješnije za njega bile su trke potjere i startovi na 15 kilometara.

Nortug Petter je debitovao na Svjetskom prvenstvu u sezoni 2005/06. Debitovao je u sprintu, održanom u Dramenu. Northug Petter je završio na 35. mjestu. Istovremeno je nastavio da učestvuje paralelno na skandinavskim takmičenjima. Na kraju sezoneslužbeno je objavljeno da dobija mjesto u reprezentaciji.

U isto vrijeme, u svojoj prvoj sezoni na Svjetskom prvenstvu, Nortug je osvojio svoju prvu pobjedu. 8. marta 2006. završio je prvi u skiatlonu u Falunu u Švedskoj. Iza sebe je ostavio dva Nijemca - Tobiasa Angerera i Axela Teichmanna.

Northug Petter završio je drugi u posljednjoj trci te sezone. U istom skiatlonu je propustio pobjedu, izgubivši manje od četiri sekunde od Šveđanina Matthiasa Fredrikssona na cilju. Sveukupno, svoju prvu sezonu Svjetskog kupa završio je na 15. mjestu.

Buduća zvijezda

Petter Northug lični život

Zvijezda budućnosti - tako su mnogi novinari zvali Nortug na početku njegove sportske karijere i nisu podbacili. Za ugovor s njim konkurisalo je odjednom nekoliko proizvođača skijaške opreme. Pobjedu u ovom obračunu odnio je Fisher. U to vrijeme, Nortug je još bio junior, ali je ipak u njegov ugovor uključena tarifna stopa. Ovo nikada ranije nije urađeno za mladog sportistu. Cijena karte je pomnožena sa 5, pod uslovom da Nortug do kraja 2007. predvodi norvešku reprezentaciju u svjetsku elitu.

2006. godine Zimske olimpijske igre održane su u Torinu, Italija, ali Nortug nije bio uključen u reprezentaciju. Skandinavci su osvojili 3 srebrne i jednu bronzanu medalju. Ovaj nastup smatran je neuspjehom. Tada su se mnogi, poput samog Nortuga, pitali zašto ga nisu odveli na Olimpijske igre.

Prvi veliki uspjeh postigao je na Svjetskom prvenstvu koje se održalo 2007. u Saporu u Japanu. Nortug je osvojio štafetu. I dvije godine kasnije uČeh Liberec osvojio je svoju prvu zlatnu medalju na svjetskom prvenstvu u pojedinačnoj trci. Norvežanin je bio prvi u trci potjere, prešao je 15 kilometara klasičnim stilom, a potom isto toliko i u klizanju. Briljantna pobjeda u toj trci prepoznata je kao jedna od najboljih završnica Pettera Northuga.

Kraljevska godina

Petter Northug i Carolyn

2010. je bila zaista zvjezdana godina za Nortug. Na kraju sezone osvojio je Svjetsko prvenstvo prvi put u karijeri. Nortug je 9 puta došao na cilj prvi, 6 puta je bio drugi i jednom je zauzeo treće mjesto. Samo Čeh Lukas Bauer, koji je postao drugi u ukupnom poretku, uspio mu je nametnuti privid borbe. Ali u stvarnosti borbe nije bilo, jer je prednost Northuga bila 600 poena.

Iste godine, Norvežanin je trijumfalno nastupio na Olimpijskim igrama u Vankuveru, Kanada. Iako je u početku sve krenulo po zlu. Nortug je završio 41. na 15 km slobodno i bio je u grupi lidera u potjeri sve dok nije zaostao na posljednjem usponu, zauzevši tek 11. mjesto.

Ali u masovnom startu na 50 km na cilju, uspio je prestići Nijemca Axela Teichmanna za tri desetinke sekunde, osvojivši prvu zlatnu olimpijsku medalju.

U štafeti, Nortug je trčao u posljednjoj etapi, počevši na distanci sa četvrtog mjesta. Uspio je da pretekne lidere, ali se do tada Šveđanin Markus Hellner odvojio od svojih progonitelja, pa su Norvežani osvojili srebro.

U finalnom sprintu Nortug se borio sa dvojicom Rusa NikiteKryukov i Alexander Panzhinsky, izgubili od njih i osvojili bronzu.

U finalnom timskom sprintu, Nortug je osvojio još jedno olimpijsko zlato u paru sa Øysteinom Pettersenom. Za reprezentaciju Norveške bila je to trijumfalna Olimpijada, gdje su zauzeli prvo mjesto u ukupnom poretku skijaškog trčanja.

Drugi trijumf na Svjetskom kupu

petter northug najbolje završne obrade

Na Svetskom prvenstvu 2010/11, Nortug je izgubio pobedu od Švajcarca Darija Kolonijera, zauzevši drugo mesto. U sezoni 2011/12 postao je treći, što je omogućilo Cologni da napravi zlatni duplikat. Tek u sezoni 2012/13 vratio je titulu najjačeg skijaša na planeti.

U ukupnom plasmanu, bio je ispred Švajcarca Darija Kolonijea, koji je ovoga puta bio treći, i Rusa Aleksandra Legkova, koji je završio na drugom mestu. Njegova konačna prednost bila je skoro 200 poena od najbližeg progonitelja.

Drugi olimpijski trijumf

skijaš Northug Petter

Ali druge Olimpijske igre u njegovoj karijeri bile su neuspješne. Za početak je propustio trku na 15 km u klasičnom stilu. Tada je pao u skiatlonu, zauzevši tek 17. mjesto.

U trci na 50 kilometara od masovnog starta došao do 18. pozicije. Nortug je bio najbliži olimpijskoj medalji u štafeti. Ponovo je trčao na posljednjoj nozi. Ali ovoga puta nije mogao da smanji jaz koji su njegovi sunarodnici stvorili na početku trke. Nortug je doveo Norvešku na četvrto mjesto, skoro 40 sekundi iza Francuza Ivana Bouatea.

U trci sprinta slobodnim stilom, Northug neočekivanoizgubio je u polufinalu, a posljednjeg dana Olimpijade u paru sa Ola Vigen Hattestadom postao je tek četvrti u muškom ekipnom sprintu. Na kraju nije uspio da osvoji nijednu medalju, ali to nije spriječilo njegov tim da pobijedi u ukupnom skijaškom trčanju.